2018-19 National Men's U18 Team

The 2019 IIHF U18 World Championship will be played in Ornskoldsvik and Umea, Sweden from April 18-28. Ten teams are participating; Canada’s National Men’s Under-18 Team will play in Group A with Belarus, Finland, Switzerland and the Czech Republic.

All Team Canada games will be broadcast live on TSN and streamed live at TSN.ca (check local listings for broadcast information in your area).

See the complete schedule for the 2019 IIHF U18 World Championship below (all times Eastern). Ornskoldsvik and Umea are eight hours ahead of the Eastern time zone.

Presented By newlogo

Schedule and Scores

2019 IIHF U18 World Championship

Filter by Team
Thursday, April 18, 2019
9:30 AM EDT
Gm#: 1
Rnd: Preliminary

Fjällräven Center

Örnsköldsvik, SWE

Summary
shareIcon Share
9:30 AM EDT
Gm#: 2
Rnd: Preliminary

A3 Arena

Umeå, SWE

Summary
shareIcon Share
1:30 PM EDT
Gm#: 3
Rnd: Preliminary

Fjällräven Center

Örnsköldsvik, SWE

1:30 PM EDT
Gm#: 4
Rnd: Preliminary

A3 Arena

Umeå, SWE

Friday, April 19, 2019
9:30 AM EDT
Gm#: 5
Rnd: Preliminary

Fjällräven Center

Örnsköldsvik, SWE

9:30 AM EDT
Gm#: 6
Rnd: Preliminary

A3 Arena

Umeå, SWE

1:30 PM EDT
Gm#: 7
Rnd: Preliminary

Fjällräven Center

Örnsköldsvik, SWE

Summary
shareIcon Share
1:30 PM EDT
Gm#: 8
Rnd: Preliminary

A3 Arena

Umeå, SWE

Summary
shareIcon Share
Saturday, April 20, 2019
9:30 AM EDT
Gm#: 9
Rnd: Preliminary

Fjällräven Center

Örnsköldsvik, SWE

Summary
shareIcon Share
9:30 AM EDT
Gm#: 10
Rnd: Preliminary

A3 Arena

Umeå, SWE

Summary
shareIcon Share
Sunday, April 21, 2019
9:30 AM EDT
Gm#: 11
Rnd: Preliminary

Fjällräven Center

Örnsköldsvik, SWE

9:30 AM EDT
Gm#: 12
Rnd: Preliminary

A3 Arena

Umeå, SWE

Summary
shareIcon Share
1:30 PM EDT
Gm#: 13
Rnd: Preliminary

Fjällräven Center

Örnsköldsvik, SWE

Summary
shareIcon Share
1:30 PM EDT
Gm#: 14
Rnd: Preliminary

A3 Arena

Umeå, SWE

Monday, April 22, 2019
9:30 AM EDT
Gm#: 15
Rnd: Preliminary

Fjällräven Center

Örnsköldsvik, SWE

Summary
shareIcon Share
9:30 AM EDT
Gm#: 16
Rnd: Preliminary

A3 Arena

Umeå, SWE

Summary
shareIcon Share
Tuesday, April 23, 2019
9:30 AM EDT
Gm#: 17
Rnd: Preliminary

Fjällräven Center

Örnsköldsvik, SWE

9:30 AM EDT
Gm#: 18
Rnd: Preliminary

A3 Arena

Umeå, SWE

Summary
shareIcon Share
1:30 PM EDT
Gm#: 19
Rnd: Preliminary

Fjällräven Center

Örnsköldsvik, SWE

Summary
shareIcon Share
1:30 PM EDT
Gm#: 20
Rnd: Preliminary

A3 Arena

Umeå, SWE

Thursday, April 25, 2019
5:30 AM EDT
Gm#: 21
Rnd: Relegation
Slovakia (SVK) SVK W 0 L 4 OTL 0
Switzerland (SUI) SUI W 1 L 3 OTL 0

A3 Arena
Umeå, SWE

share Icon Share
Add to Calendar cal Icon 2019-04-25 05:30:00 2019-04-25 05:30:00 Slovakia (SVK) vs Switzerland (SUI) Umeå, SWE America/Toronto Slovakia (SVK) vs Switzerland (SUI)
9:30 AM EDT
Gm#: 22
Rnd: Quarter Final
Russia (RUS) RUS W 2 L 2 OTL 0
Belarus (BLR) BLR W 2 L 1 OTL 1

A3 Arena
Umeå, SWE

watchIcon Watch
share Icon Share
Add to Calendar cal Icon 2019-04-25 09:30:00 2019-04-25 09:30:00 Russia (RUS) vs Belarus (BLR) Umeå, SWE America/Toronto Russia (RUS) vs Belarus (BLR)
9:30 AM EDT
Gm#: 23
Rnd: Quarter Final
Finland (FIN) FIN W 1 L 3 OTL 0
United States (USA) USA W 4 L 0 OTL 0

Fjällräven Center
Örnsköldsvik, SWE

watchIcon Watch
share Icon Share
Add to Calendar cal Icon 2019-04-25 09:30:00 2019-04-25 09:30:00 Finland (FIN) vs United States (USA) Örnsköldsvik, SWE America/Toronto Finland (FIN) vs United States (USA)
1:30 PM EDT
Gm#: 24
Rnd: Quarter Final
Latvia (LAT) LAT W 1 L 3 OTL 0
Canada (CAN) CAN W 4 L 0 OTL 0

A3 Arena
Umeå, SWE

watchIcon Watch
share Icon Share
Add to Calendar cal Icon 2019-04-25 13:30:00 2019-04-25 13:30:00 Latvia (LAT) vs Canada (CAN) Umeå, SWE America/Toronto Latvia (LAT) vs Canada (CAN)
1:30 PM EDT
Gm#: 25
Rnd: Quarter Final
Czech Republic (CZE) CZE W 2 L 2 OTL 0
Sweden (SWE) SWE W 3 L 1 OTL 0

Fjällräven Center
Örnsköldsvik, SWE

watchIcon Watch
share Icon Share
Add to Calendar cal Icon 2019-04-25 13:30:00 2019-04-25 13:30:00 Czech Republic (CZE) vs Sweden (SWE) Örnsköldsvik, SWE America/Toronto Czech Republic (CZE) vs Sweden (SWE)
Saturday, April 27, 2019
9:30 AM EDT
Gm#: 26
Rnd: Semifinal

Fjällräven Center
Örnsköldsvik, SWE

watchIcon Watch
share Icon Share
Add to Calendar cal Icon 2019-04-27 09:30:00 2019-04-27 09:30:00 TBD (TBD) vs TBD (TBD) Örnsköldsvik, SWE America/Toronto TBD (TBD) vs TBD (TBD)
1:30 PM EDT
Gm#: 27
Rnd: Relegation
Switzerland (SUI) SUI W 1 L 3 OTL 0
Slovakia (SVK) SVK W 0 L 4 OTL 0

A3 Arena
Umeå, SWE

share Icon Share
Add to Calendar cal Icon 2019-04-27 13:30:00 2019-04-27 13:30:00 Switzerland (SUI) vs Slovakia (SVK) Umeå, SWE America/Toronto Switzerland (SUI) vs Slovakia (SVK)
1:30 PM EDT
Gm#: 28
Rnd: Semifinal

Fjällräven Center
Örnsköldsvik, SWE

watchIcon Watch
share Icon Share
Add to Calendar cal Icon 2019-04-27 13:30:00 2019-04-27 13:30:00 TBD (TBD) vs TBD (TBD) Örnsköldsvik, SWE America/Toronto TBD (TBD) vs TBD (TBD)
Sunday, April 28, 2019
9:30 AM EDT
Gm#: 29
Rnd: Relegation
* If Necessary
Slovakia (SVK) SVK W 0 L 4 OTL 0
Switzerland (SUI) SUI W 1 L 3 OTL 0

A3 Arena
Umeå, SWE

share Icon Share
Add to Calendar cal Icon 2019-04-28 09:30:00 2019-04-28 09:30:00 Slovakia (SVK) vs Switzerland (SUI) Umeå, SWE America/Toronto Slovakia (SVK) vs Switzerland (SUI)
9:30 AM EDT
Gm#: 30
Rnd: Bronze

Fjällräven Center
Örnsköldsvik, SWE

watchIcon Watch
share Icon Share
Add to Calendar cal Icon 2019-04-28 09:30:00 2019-04-28 09:30:00 L26 (L26) vs L28 (L28) Örnsköldsvik, SWE America/Toronto L26 (L26) vs L28 (L28)
1:30 PM EDT
Gm#: 31
Rnd: Gold

Fjällräven Center
Örnsköldsvik, SWE

watchIcon Watch
share Icon Share
Add to Calendar cal Icon 2019-04-28 13:30:00 2019-04-28 13:30:00 W26 (W26) vs W28 (W28) Örnsköldsvik, SWE America/Toronto W26 (W26) vs W28 (W28)

Note:

Quarter-final match-ups will be A1-B4, A2-B3, B1-A4 and B2-A3
Relegation is a best-of-three series; if one team wins the first two games (21 and 27), the third game (29) will not be played

Due to international restrictions, rosters are only available for Team Canada and its opponents.

Please visit IIHF.com for rosters and more information.