2018 Esso Cup

Who's Left?

ROAD TO THE ESSO CUP
TOTAL TEAMS – 100
*TEAMS REMAINING – 1

ATLANTIC REGION

HOCKEY NEWFOUNDLAND & LABRADOR 
Central IcePak – lost to Western in semifinals
Eastern Ice Breakers – eliminated in Atlantic Region preliminary round
Tri-Pen Ice – lost to Eastern in semifinals
Western Warriors – eliminated in Atlantic Region preliminary round

NOVA SCOTIA FEMALE MIDGET AAA HOCKEY LEAGUE
Cape Breton Panthers – lost to Northern Selects in N.S. championship
East Hants Penguins – lost to Northern Selects in N.S. semifinals
Fundy Nationals – eliminated in N.B. preliminary round
Metro Boston Pizza  eliminated in Esso Cup preliminary round
Moncton Rockets – lost to Northern Lightning in N.B. championship game
Northern Lightning – lost to Northern Selects in Atlantic Region championship game
Northern Selects  eliminated in Esso Cup preliminary round

PRINCE EDWARD ISLAND FEMALE MIDGET AAA HOCKEY LEAGUE
Central Storm – lost to Mid Isle in semifinals
Kings County Kings – lost to Mid Isle in PEIFMAAAHL championship
Mid Isle Wildcats – eliminated in Atlantic Region preliminary round
Western Wind – lost to Kings County in semifinals

ONTARIO REGION

ONTARIO WOMEN’S HOCKEY ASSOCIATION
Ancaster Avalanche – eliminated in playdowns
Aurora Panthers – lost to Toronto in qualifying game
Barrie Sharks – eliminated in preliminary round
Bluewater Hawks – eliminated in playdowns
Brampton Canadettes  lost to St. Albert in Esso Cup semifinals
Brantford Ice Cats – eliminated in playdowns
Burlington Barracudas – eliminated in playdowns
Cambridge Roadrunners – eliminated in preliminary round
Chatham Outlaws – lost to Waterloo in qualifying game
Clarington Flames – eliminated in playdowns
Cornwall Typhoons – eliminated in preliminary round
Durham West Lightning  lost to Waterloo in quarter-finals
Etobicoke Dolphins – eliminated in playdowns
Flamborough Falcons – eliminated in playdowns
Gloucester Cumberland Stars – eliminated in playdowns
Guelph Jr. Gryphons – eliminated in playdowns
Hamilton Hawks – eliminated in preliminary round
Kingston Ice Wolves – eliminated in preliminary round
Kitchener Lady Rangers – eliminated in playdowns
London Devilettes – eliminated in preliminary round
Markham-Stouffville Stars – eliminated in playdowns
Mississauga Chiefs – eliminated in playdowns
Nepean Wildcats #1 – eliminated in preliminary round
Nepean Wildcats #2 – eliminated in playdowns
North Bay Ice Boltz  lost to Oakville in quarter-finals
North Halton Twisters – eliminated in playdowns
North York Storm – eliminated in playdowns
Oakville Hornets – lost to Brampton in OWHA championship game
Ottawa Lady 67’s – eliminated in preliminary round
Ottawa Senators – eliminated in playdowns
Peterborough Ice Kats – eliminated in preliminary round
Rideau St. Lawrence Thunder – eliminated in playdowns
Saugeen-Maitland Lightning – eliminated in preliminary round
Sault Ste. Marie Wildcats – lost to Sudbury in qualifying game
Scarborough Sharks – eliminated in preliminary round
St. Catharines Brock Jr. Badgers – eliminated in playdowns
Stoney Creek Sabres  lost to Toronto in quarter-finals
Sudbury Lady Wolves – lost to Brampton in quarter-finals
Thunder Bay Queens – eliminated in preliminary round
Toronto Aeros – lost to Oakville in semifinals
Toronto Leaside Wildcats – eliminated in playdowns
Vaughan Flames – eliminated in playdowns
Waterloo Ravens – lost to Brampton in semifinals
West Northumberland Wild – eliminated in playdowns
Whitby Wolves – lost to North Bay in qualifying game

PACIFIC REGION

ALBERTA FEMALE HOCKEY LEAGUE
Calgary Fire – lost to Lloydminster in qualifying round
Edmonton Pandas – lost to St. Albert in qualifying round
Lloydminster Steelers – eliminated in provincial championship preliminary round
Red Deer Chiefs – eliminated in provincial championship preliminary round
Rocky Mountain Raiders – lost to St. Albert in AFHL championship game
*St. Albert Slash – 2018 ESSO CUP CHAMPIONS

BRITISH COLUMBIA FEMALE MIDGET AAA 
Fraser Valley Rush – lost to Greater Vancouver in BCFMAAA championship
Greater Vancouver Comets – lost to St. Albert in Pacific Regional
Northern Capitals – lost to Thompson-Okanagan in quarter-finals
Thompson-Okanagan Lakers – lost to Greater Vancouver in semifinals
Vancouver Island Seals – lost to Fraser Valley in semifinals

QUEBEC REGION

HOCKEY QUEBEC
Cyclones du Bas St-Laurent – eliminated in preliminary round
Citadelles de la Capitale-Nationale – eliminated in preliminary round
Husky de Chaudière-Appalache – lost to Triolet in semifinals
Élites de l’Estrie – lost to Lanaudière in semifinals
Intrépide de Gatineau – eliminated in preliminary round
Warriors-Nord du Lac St-Louis – lost to Chaudière-Appalache in quarter-finals
Warriors-Sud du Lac St-Louis – lost to Lanaudière in quarter-finals
Pionnières de Lanaudière  lost to Saskatoon in Esso Cup semifinals
Mistral des Laurentides – eliminated in preliminary round
Rebelles de Laval-Montréal – lost to Estrie in quarter-finals
Rafales de la Mauricie – eliminated in preliminary round
Remparts du Richelieu – eliminated in preliminary round
Rebelles de Saguenay-Lac-St-Jean – lost to Triolet in quarter-finals
Harfangs du Triolet – lost to Lanaudière in championship game

WEST REGION

MANITOBA FEMALE MIDGET HOCKEY LEAGUE
Central Plains Capitals – lost to Westman in quarter-finals
Eastman Selects – lost to Saskatoon in West Regional
Interlake Lightning – lost to Pembina Valley in quarter-finals
Pembina Valley Hawks – lost to Eastman in MFMHL championship
Westman Wildcats – lost to Pembina Valley in semifinals
Winnipeg Avros – lost to Eastman in semifinals
Yellowhead Chiefs – lost to Eastman in quarter-finals

SASKATCHEWAN FEMALE MIDGET AAA HOCKEY LEAGUE
Battlefords Sharks – lost to Prince Albert in quarter-finals
Melville Prairie Fire – lost to Notre Dame in quarter-finals
Notre Dame Hounds – lost to Prince Albert in semifinals
Prince Albert Bears – lost to Saskatoon in SFMAAAHL championship
Regina Rebels – lost to Saskatoon in semifinals
Saskatoon Stars lost to St. Albert in Esso Cup championship game
Swift Current Wildcats – lost to Regina in quarter-finals
Weyburn Gold Wings – missed playoffs

Videos
Photos
2019 Esso Cup: SCS 3 – SAS 2 SO (Bronze Medal)
Juras tied it late and scored in the SO to help the Sabres win bronze.
2019 Esso Cup: STA 4 – SUD 1 (Gold Medal)
Kordic scored twice to give the Slash a third-straight Esso Cup.
2019 Esso Cup: STA 2 – SAS 1 OT (Semifinal)
Willan scored 2:46 into overtime to lift the Slash into another final.
2019 Esso Cup: SUD 5 – SCS 0 (Semifinal)
Chomiak had 2G 1A to lift the Lady Wolves into the gold medal game.