Schedule/Results - 2009 IIHF World Under-18 Championship
Teams/Équipes
Group/Groupe A Group/Groupe B
CAN - Canada/Canada FIN - Finland/Finlande
CZE - Czech Republic/République tchèque NOR - Norway/Norvège
GER - Germany/Allemagne RUS - Russia/Russie
SWE - Sweden/Suède SVK - Slovakia/Slovaquie
SUI - Switzerland/Suisse USA - United States/États-Unis

 

Schedule/Results - Horaire/Résultats
Gm # Time (local) Game/Result Grp Round Arena Location
No. Heure (locale) Match/Résultat Grp Ronde Aréna Lieu
Thursday, April 9, 2009/le jeudi 9 avril 2009
01 16:00 CZE 0 - SWE 7 A Preliminary Moorhead Sports Center Moorhead, MN
02 16:30 GER 2 - CAN 11 A Preliminary Urban Plains Center Fargo, ND
03 19:30 FIN 7 - RUS 4 B Preliminary Moorhead Sports Center Moorhead, MN
04 20:00 NOR 0 - USA 8 B Preliminary Urban Plains Center Fargo, ND
Friday, April 10, 2009/le vendredi 10 avril 2009
05 19:30 SUI 2 - CZE 6 A Preliminary Urban Plains Center Fargo, ND
06 19:30 SVK 5 - NOR 2 B Preliminary Moorhead Sports Center Moorhead, MN
Saturday, April 11, 2009/le samedi 11 avril 2009
07 16:00 SWE 5 - GER 4 A Preliminary Moorhead Sports Center Moorhead, MN
08 16:00 CAN 8 - SUI 1 A Preliminary Urban Plains Center Fargo, ND
09 19:30 RUS 7 - SVK 2 B Preliminary Moorhead Sports Center Moorhead, MN
10 19:30 USA 4 - FIN 3 B Preliminary Urban Plains Center Fargo, ND
Sunday, April 12, 2009/le dimanche 12 avril 2009
11 17:00 GER 4 - CZE 3 A Preliminary Urban Plains Center Fargo, ND
12 17:00 NOR 1 - RUS 8 B Preliminary Moorhead Sports Center Moorhead, MN
Monday, April 13, 2009/le lundi 13 avril 2009
13 16:00 SWE 11 - SUI 0 A Preliminary Moorhead Sports Center Moorhead, MN
14 16:00 CZE 3 - CAN 4 (OT) A Preliminary Urban Plains Center Fargo, ND
15 19:30 FIN 10 - NOR 1 B Preliminary Moorhead Sports Center Moorhead, MN
16 19:30 USA 12 - SVK 0 B Preliminary Urban Plains Center Fargo, ND
Tuesday, April 14, 2009/le mardi 14 avril 2009
17 16:00 SUI 8 - GER 3 A Preliminary Moorhead Sports Center Moorhead, MN
18 16:00 CAN 4 - SWE 2 A Preliminary Urban Plains Center Fargo, ND
19 19:30 SVK 0 - FIN 7 B Preliminary Moorhead Sports Center Moorhead, MN
20 19:30 RUS  6 - USA 5 B Preliminary Urban Plains Center Fargo, ND
Wednesday, April 15, 2009 - Day Off/le mardi 15 avril 2009 - Congé
Thursday, April 16, 2009/le jeudi 16 avril 2009
21 16:00 SWE 1 - RUS 4 - Quarter-Final Urban Plains Center Fargo, ND
22 19:30 SUI 7 - NOR 3 - Relegation Moorhead Sports Center Moorhead, MN
23 19:30 USA 6 - CZE 2 - Quarter-Final Urban Plains Center Fargo, ND
Friday, April 17, 2009/le vendredi 17 avril 2009
24 16:00 FIN 0 - RUS 4 - Semi-Final Urban Plains Center Fargo, ND
25 19:30 SVK 4 - GER 5 (OT) - Relegation Moorhead Sports Center Moorhead, MN
26 19:30 CAN 1 - USA 2 - Semi-Final Urban Plains Center Fargo, ND
Saturday, April 18, 2009/le samedi 18 avril 2009
27 16:00 SUI 2 - SVK 4 - Relegation Moorhead Sports Center Moorhead, MN
28 19:30 GER 2 - NOR 5 - Relegation Moorhead Sports Center Moorhead, MN
29 19:30 SWE 4 - CZE 2 - 5th/5e Place Urban Plains Center Fargo, ND
Sunday, April 19, 2009/le dimanche 19 avril 2009
30 15:00 CAN 4 - FIN 5 (SO) - Bronze Urban Plains Center Fargo, ND
31 19:00 USA 5 - RUS 0 - Gold/Or Urban Plains Center Fargo, ND

 

Exhibition Schedule/Results - Horaire/Résultats Hors concours
Gm # Time (local) Game/Result Round Arena Location
No. Heure (locale) Match/Résultat Ronde Aréna Lieu
Sunday, April 5, 2009/le dimanche 5 avril 2009
01 15:30 CAN 6 - FIN 5 (OT) Exhibition Ridder Arena Minneapolis, MN
Tuesday, April 7, 2009/le mardi 7 avril 2009
02 19:00 CAN 5 - SVK 2 Exhibition Ridder Arena Minneapolis, MN

 

For more information:
Brad Pascall Vice-President, Hockey Operations