The Czech Republic won their second consecutive World Hockey Championship by defeating Slovakia 5-3 in the gold medal game.

Finland took the bronze with a 2-1 victory over Canada.

France relegated to 2001 IIHF World Championship Div. I

Japan will play together with China and Korea in 2001 IIHF World Championship Far East Qualification Tournament

Photo Gallery

 

Final Standings/Classement finale
1. CZE 5. USA 9. BLR 13. AUT
2. SVK - SUI - NOR 14. UKR
3. FIN - SWE - RUS 15. FRA
4. CAN - LAT - ITA 16. JPN

Gm # Time Group Game/Result By Period Recap Round Location
No Heure Groupe Partie/Résultat Sommaire par période Ronde Lieu
Tuesday, April 25, 2000/le mardi 25 avril 2000
- - - CAN 0 - RUS 2 (0-1, 0-0, 0-1) Exhibition St. Petersburg, RUS
Wednesday, April 26, 2000/le mercredi 26 avril 2000
- - - CAN 2 - RUS 4 (0-2, 0-0, 2-2) Exhibition St. Petersburg, RUS
Saturday, April 29, 2000/le samedi 29 avril 2000
01 16:30 C CAN 6 - JPN 0 (1-0, 2-0, 3-0) Preliminary St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
02 16:30 D USA 3 - SUI 3 (1-1, 1-1, 1-1) Preliminary St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
03 20:30 C NOR 0 - CZE 4 (0-1, 0-0, 0-3) Preliminary St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
04 20:30 D RUS 8 - FRA 1 (3-1, 4-0, 1-0) Preliminary St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
Sunday, April 30, 2000/le dimanche 30 avril 2000
05 16:30 A BLR 7 - UKR 3 (3-1, 3-1, 1-1) Preliminary St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
06 16:30 B SVK 2 - AUT 0 (0-0, 0-0, 2-0) Preliminary St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
07 20:30 A LAT 1 - SWE 3 (0-2, 1-1, 0-0) Preliminary St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
08 20:30 B ITA 0 - FIN 6 (0-2, 0-4, 0-0) Preliminary St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
Monday, May 1, 2000/le lundi 1 mai 2000
09 16:30 C CZE 6 - JPN 3 (2-1, 2-1, 2-1) Preliminary St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
10 16:30 D SUI 2 - FRA 4 (0-0, 2-2, 0-2) Preliminary St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
11 20:30 C CAN 3 - NOR 4 (0-0, 3-3, 0-1) Preliminary St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
12 20:30 D RUS 0 - USA 3 (0-0, 0-2, 0-1) Preliminary St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
Tuesday, May 2, 2000/le mardi 2 mai 2000
13 16:30 A BLR 3 - LAT 6 (0-2, 3-3, 0-1) Preliminary St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
14 16:30 B SVK 6 - ITA 2 (2-1, 0-0, 4-1) Preliminary St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
15 20:30 A SWE 7 - UKR 2 (2-1, 3-1, 2-0) Preliminary St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
16 20:30 B FIN 3 - AUT 3 (0-0, 1-2, 2-1) Preliminary St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
Wednesday, May 3, 2000/le mercredi 3 mai 2000
17 16:30 C JPN 0 - NOR 9 (0-4, 0-3, 0-2) Preliminary St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
18 16:30 D FRA 2 - USA 3 (0-2, 1-0, 1-1) Preliminary St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
19 20:30 C CZE 2 - CAN 1 (1-1, 1-0, 0-0) Preliminary St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
20 20:30 D SUI 3 - RUS 2 (1-1, 2-1, 0-0) Preliminary St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
Thursday, May 4, 2000/le jeudi 4 mai 2000
21 16:30 A UKR 1 - LAT 2 (1-0, 0-1, 0-1) Preliminary St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
22 16:30 B AUT 0 - ITA 3 (0-1, 0-1, 0-1) Preliminary St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
23 20:30 A SWE 7 - BLR 0 (4-0, 0-0, 3-0) Preliminary St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
24 20:30 B FIN 2 - SVK 2 (1-1, 1-0, 0-1) Preliminary St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
Friday, May 5, 2000/le vendredi 5 mai 2000
25 16:30 E LAT 3 - RUS 2 (0-0, 3-2, 0-0) Qualification St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
26 16:30 F FIN 1 - CAN 5 (1-0, 0-1, 0-4) Qualification St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
27 20:30 E USA 1 - BLR 0 (0-0, 1-0, 0-0) Qualification St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
28 20:30 F CZE 9 - ITA 2 (2-0, 5-0, 2-2) Qualification St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
Saturday, May 6, 2000/le samedi 6 mai 2000
29 16:30 G UKR 4 - JPN 0 (3-0, 0-0, 1-0) Relegation St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
30 16:30 G FRA 3 - AUT 3 (0-2, 2-1, 1-0) Relegation St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
31 20:30 E SWE 1 - SUI 1 (0-0, 0-0, 1-1) Qualification St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
32 20:30 F SVK 9 - NOR 1 (3-0, 1-1, 5-0) Qualification St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
Sunday, May 7, 2000/le dimanche 7 mai 2000
33 12:30 G FRA 2 - UKR 3 (0-1, 0-1, 2-1) Relegation St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
34 12:30 G AUT 5 - JPN 3 (2-1, 1-1, 2-1) Relegation St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
35 16:30 E RUS 0 - BLR 1 (0-1, 0-0, 0-0) Qualification St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
36 16:30 F USA 1 - LAT 1 (0-1, 0-0, 1-0) Qualification St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
37 20:30 E CAN 6 - ITA 0 (2-0, 3-0, 1-0) Qualification St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
38 20:30 F CZE 4 - FIN 6 (2-1, 1-2, 1-3) Qualification St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
Monday, May 8, 2000/le lundi 8 mai 2000
39 16:30 E LAT 1 - SUI 4 (0-0, 0-3, 1-1) Qualification St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
40 16:30 F NOR 4 - FIN 7 (0-2, 3-4, 1-1) Qualification St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
41 20:30 E SWE 3 - USA 5 (1-2, 2-2, 0-1) Qualification St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
42 20:30 F CZE 6 - SVK 2 (1-0, 3-2, 2-0) Qualification St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
Tuesday, May 9, 2000/le mardi 9 mai 2000
43 12:30 G FRA 7 - JPN 2 (3-0, 1-1, 3-1) Relegation St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
44 12:30 G AUT 3 - UKR 2 (0-0, 0-2, 3-0) Relegation St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
45 16:30 E SUI 3 - BLR 5 (3-1, 0-3, 0-1) Qualification St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
46 16:30 F SWE 2 - RUS 4 (1-1, 0-1, 1-2) Qualification St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
47 20:30 E NOR 1 - ITA 1 (0-0, 1-0, 0-1) Qualification St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
48 20:30 F SVK 3 - CAN 4 (1-0, 1-2, 1-2) Qualification St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
Wednesday, May 10, 2000 - Day off/le mercredi 10 mai 2000 - Congé
Thursday, May 11, 2000/le jeudi 11 mai 2000
49 16:30 - USA 1 - SVK 4 (1-0, 0-3, 0-1) Quarter-Final St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
50 16:30 - FIN 2 - SWE 1 (0-1, 0-0, 2-0) Quarter-Final St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
51 20:30 - SUI 3 - CAN 5 (0-1, 2-1, 1-3) Quarter-Final St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
52 20:30 - CZE 3 - LAT 1 (0-0, 3-1, 0-0) Quarter-Final St. Petersburg, RUS (Yubileiny)
Friday, May 12, 2000/le vendredi 12 mai 2000
53 16:30 - SVK 3 - FIN 1 (2-0, 1-1, 0-0) Semi-Final St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
54 20:30 - CAN 1 - CZE 2 (1-1, 0-0, 0-1) Semi-Final St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
Saturday, May 13, 2000 - Day off/le samedi 13 mai 2000 - Congé
Sunday, May 14, 2000/le dimanche 14 mai 2000
55 14:30 - FIN 2 - CAN 1 (1-0, 0-1, 0-1) Bronze Medal St. Petersburg, RUS (Ice Palace)
56 18:30 - SVK 3 - CZE 5 (0-3, 1-0, 2-2) Gold Medal St. Petersburg, RUS (Ice Palace)

# Player 1999-00 Team
No Joueur Équipe 1999-00
Goaltenders/Gardiens de but
40 Fred Brathwaite Calgary Flames
- Jamie Ram Canadian National Team
60 Jose Theodore Montreal Canadiens
Defence/Défence
6 Adrian Aucoin Vancouver Canucks
55 Ed Jovanovski Vancouver Canucks
4 Chris Phillips Ottawa Senators
28 Robyn Regehr Calgary Flames
3 Patrick Traverse Ottawa Senators
38 Yannick Trembley Atlanta Thrashers
Forwards/Avants
44 Todd Bertuzzi Vancouver Canucks
37 Curtis Brown Buffalo Sabres
15 Brad Isbister NY Islanders
10 Mike Johnson Tampa Bay Lightning
11 Trevor Letowski Phoenix Coyotes
19 Dean McAmmond Chicago Blackhawks
9 Brendan Morrison Vancouver Canucks
16 Mike Sillinger Florida Panthers
94 Ryan Smith Edmonton Oilers
26 Steve Sullivan Chicago Blackhawks
Staff/Personnel
- Tom Renney Head Coach
For more information:
Brad Pascall Vice-President, Hockey Operations

EVENT

Home/News