2016 RBC Cup

Who's Left?

TOTAL TEAMS – 131
*TEAMS REMAINING – 5

CENTRAL REGION

NORTHERN ONTARIO JUNIOR HOCKEY LEAGUE
Blind River Beavers – missed playoffs
Cochrane Crunch – lost to Kirkland Lake in semifinals
Elliot Lake Wildcats – lost to Soo Thunderbirds in semifinals
Espanola Express – lost to Soo Eagles in preliminary round
French River Rapids – missed playoffs
Iroquois Falls Eskis – lost to Timmins in preliminary round
Kirkland Lake Gold Miners – lost to Soo in Dudley Hewitt Cup semifinal
Powassan Voodoos – lost to Kirkland Lake in quarter-finals
Rayside-Balfour Canadians – lost to Elliot Lake in quarter-finals
Soo Eagles – lost to Soo Thunderbirds in quarter-finals
Soo Thunderbirds – lost to Trenton in Dudley Hewitt Cup championship game
Timmins Rock – lost to Cochrane in quarter-finals

ONTARIO JUNIOR HOCKEY LEAGUE
Aurora Tigers – lost to Wellington in preliminary round
Buffalo Jr. Sabres – lost to North York in preliminary round
Burlington Cougars – lost to Georgetown in semifinals
Cobourg Cougars – lost to Kingston in preliminary round
Georgetown Raiders – lost to Trenton in OJHL championship
Kingston Voyageurs – lost to Trenton in semifinals
Lindsay Muskies – missed playoffs
Markham Royals – lost to Kingston in quarter-finals
Milton Icehawks – missed playoffs
Mississauga Chargers – missed playoffs
Newmarket Hurricanes – lost to Trenton in preliminary round
North York Rangers – lost to Georgetown in quarter-finals
Oakville Blades – lost to Burlington in quarter-finals
Orangeville Flyers – lost to Georgetown in preliminary round
Pickering Panthers – missed playoffs
St. Michael’s Buzzers – lost to Oakville in preliminary round
Stouffville Spirit – missed playoffs
Toronto Jr. Canadiens – lost to Burlington in preliminary round
Toronto Patriots – missed playoffs
*Trenton Golden Hawks
Wellington Dukes – lost to Trenton in quarter-finals
Whitby Fury – lost to Markham in preliminary round

SUPERIOR INTERNATIONAL JUNIOR HOCKEY LEAGUE
Dryden Ice Dogs – lost to Fort Frances in SIJHL championship
English River Miners – lost to Fort Frances in semifinals
Fort Frances Lakers – eliminated in Dudley Hewitt Cup preliminary round
Minnesota Iron Rangers – lost to English River in quarter-finals
Thunder Bay North Stars – lost to Dryden in semifinals

EAST REGION

CENTRAL CANADA HOCKEY LEAGUE
Brockville Braves – lost to Carleton Place in semifinals
*Carleton Place Canadians
Cornwall Colts – missed playoffs
Cumberland Grads – lost to Brockville in quarter-finals
Gloucester Rangers – missed playoffs
Hawkesbury Hawks – lost to Ottawa in semifinals
Kanata Lasers – missed playoffs
Kemptville 73’s – lost to Ottawa in quarter-finals
Nepean Raiders – missed playoffs
Ottawa Jr. Senators – lost to Carleton Place in CCHL championship
Pembroke Lumber Kings – lost to Carleton Place in quarter-finals
Smiths Falls Bears – lost to Hawkesbury in quarter-finals

LIGUE DE HOCKEY JUNIOR DU QUÉBEC
Forts de Chambly – lost to Valleyfield in preliminary round
Flames de Gatineau – missed playoffs
Inouk de Granby – lost to Longueuil in LHJQ championship
Collège Français de Longueuil – lost to Woodstock in Fred Page Cup semifinal
Rangers de Montréal-Est – lost to Saint-Léonard in preliminary round
Titan de Princeville – missed playoffs
Panthères de Saint-Jérôme – lost to Terrebonne in quarter-finals
Arctic de Saint-Léonard – lost to Sainte-Agathe in quarter-finals
Montagnards de Sainte-Agathe – lost to Granby in semifinals
Cobras de Terrebonne – lost to Longueuil in semifinals
Braves de Valleyfield – lost to Longueuil in quarter-finals
Mustangs de Vaudreuil-Dorion – lost to Granby in quarter-finals

MARITIME HOCKEY LEAGUE
Amherst Ramblers – missed playoffs
Campbellton Tigers – lost to Summerside in quarter-finals
Dieppe Commandos – lost to Pictou County in MHL championship
Miramichi Timberwolves – missed playoffs
Pictou County Crushers – eliminated in Fred Page Cup preliminary round
St. Stephen County Aces – missed playoffs
South Shore Lumberjacks – lost to Pictou County in semifinals
Summerside Western Capitals – lost to Dieppe in semifinals
Truro Bearcats – lost to South Shore in quarter-finals
Valley Wildcats – lost to Pictou County in quarter-finals
Woodstock Slammers – lost to Carleton Place in Fred Page Cup championship game
Yarmouth Mariners – missed playoffs

WEST REGION

ALBERTA JUNIOR HOCKEY LEAGUE
Bonnyville Pontiacs – lost to Sherwood Park in preliminary round
*Brooks Bandits
Calgary Canucks – lost to Okotoks in preliminary round
Calgary Mustangs – missed playoffs
Camrose Kodiaks – lost to Brooks in semifinals
Canmore Eagles – lost to Brooks in quarter-finals
Drayton Valley Thunder – lost to Lloydminster in preliminary round
Drumheller Dragons – lost to Canmore in preliminary round
Fort McMurray Oil Barons – lost to Whitecourt in preliminary round
Grande Prairie Storm – missed playoffs
*Lloydminster Bobcats
Okotoks Oilers – lost to Camrose in quarter-finals
Olds Grizzlys – lost to Camrose in preliminary round
Sherwood Park Crusaders – lost to Spruce Grove in quarter-finals
Spruce Grove Saints – lost to Brooks in AJHL championship
Whitecourt Wolverines – lost to Lloydminster in quarter-finals

BRITISH COLUMBIA HOCKEY LEAGUE
Alberni Valley Bulldogs – lost to Nanaimo in preliminary round
Chilliwack Chiefs – lost to West Kelowna in BCHL championship
Coquitlam Express – lost to Chilliwack in preliminary round
Cowichan Valley Capitals – lost to Powell River in preliminary round
Langley Rivermen – lost to Wenatchee in preliminary round
Merritt Centennials – missed playoffs
Nanaimo Clippers – eliminated in semifinal round robin
Penticton Vees – lost to West Kelowna in quarter-finals
Powell River Kings – lost to Nanaimo in quarter-finals
Prince George Spruce Kings – missed playoffs
Salmon Arm Silverbacks – lost to West Kelowna in preliminary round
Surrey Eagles – missed playoffs
Trail Smoke Eaters – missed playoffs
Vernon Vipers – lost to Penticton in preliminary round
Victoria Grizzlies – missed playoffs
Wenatchee Wild – lost to Chilliwack in quarter-finals
*West Kelowna Warriors

MANITOBA JUNIOR HOCKEY LEAGUE
Dauphin Kings – lost to Selkirk in preliminary round
Neepawa Natives – missed playoffs
OCN Blizzard – lost to Winkler in quarter-finals
Portage Terriers – lost to Brooks in Western Canada Cup RBC qualification game
Selkirk Steelers – lost to Portage in quarter-finals
Steinbach Pistons – lost to Portage in MJHL championship
Swan Valley Stampeders – lost to Steinbach in quarter-finals
Virden Oil Capitals – lost to Winnipeg in quarter-finals
Waywayseecappo Wolverines – lost to Swan Valley in preliminary round
Winkler Flyers – lost to Steinbach in semifinals
Winnipeg Blues – lost to Portage in semifinals

SASKATCHEWAN JUNIOR HOCKEY LEAGUE
Battlefords North Stars – lost to Flin Flon in semifinals
Estevan Bruins – eliminated in Western Canada Cup preliminary round
Flin Flon Bombers – lost to Melfort in SJHL championship
Humboldt Broncos – missed playoffs
Kindersley Klippers – lost to Battlefords in quarter-finals
La Ronge Ice Wolves – lost to Melfort in quarter-finals
Melfort Mustangs – lost to Portage in Western Canada Cup semifinal
Melville Millionaires – missed playoffs
Nipawin Hawks – lost to Melfort in semifinals
Notre Dame Hounds – lost to Kindersley in preliminary round
Weyburn Red Wings – lost to Flin Flon in quarter-finals
Yorkton Terriers – lost to La Ronge in preliminary round

Videos
Photos
2015 RBC: POR 5 – CPC 2 (Championship)
Shawn Bowles had three points to lead the Terriers to their first national title.
2015 RBC: CPC 2 – PEN 1 (2OT) (Semifinal)
Larson scored the winner 3:43 into double overtime, sending the Canadians to the final.
2015 RBC: PEN 5 – SOO 2 (Preliminary)
Newell had two goals and two assists to help the Vees finish the prelims with a win.
2015 RBC: POR 3 – MEL 2 (Preliminary)
The Terriers scored three times in 7:29 in the first period to help clinch first place.
Scoring
Goaltending
R Player Goals Assists PTS
1. Brad Bowles 5 4 9
1. Zack Waldvogel 1 8 9
2. Shawn Bowles 3 3 6
2. Patrick Newell 4 2 6
2. Cole Hyrsky 2 4 6
3. Andy Sturtz 2 3 5
3. Jordan Larson 3 2 5
3. Stephen Baylis 3 2 5
3. Tanner Jago 2 3 5
3. Demico Hannoun 0 5 5
R Player GAA SV %
1. Zac Robidoux 1.75 .923
2. Hunter Miska 1.85 .922
3. Guillaume Therien 2.00 .928
4. Justin Laforest 2.50 .891
5. Richard Palmer 3.57 .867
6. Mario Culina 4.94 .856
7. Brian Kment 6.59 .848
Close
Credit  
Standings
Results
May 09, 2015
2
3
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
0
4
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
May 10, 2015
0
4
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
0
3
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
May 11, 2015
5
3
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
May 12, 2015
3
4
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
2
7
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
May 13, 2015
3
4
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
May 14, 2015
5
2
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
3
2
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
May 16, 2015
2
1
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
1
6
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
May 17, 2015
2
5
Final
PCU Centre, Portage la Prairie, Man.
Recent News
Most Popular