Who's Left?

ROAD TO THE RBC CUP
TOTAL TEAMS – 128
*TEAMS REMAINING – 5

CENTRAL REGION

NORTHERN ONTARIO JUNIOR HOCKEY LEAGUE
Abitibi Eskimos – lost to Soo in semifinals
Blind River Beavers – lost to Soo in quarter-finals
Elliot Lake Bobcats – lost to Abitibi in quarter-finals
Espanola Rivermen – lost to Kirkland Lake in semifinals
Kirkland Lake Gold Miners – eliminated in Dudley Hewitt Cup preliminary round
North Bay Trappers – lost to Kirkland Lake in quarter-finals
Soo Thunderbirds – lost to Kirkland Lake in NOJHL championship 
Sudbury Nickel Barons – lost to Espanola in quarter-finals

ONTARIO JUNIOR HOCKEY LEAGUE
Aurora Tigers – lost to Toronto Lakeshore in OJHL championship
Buffalo Jr. Sabres – lost to Georgetown in quarter-finals
Burlington Cougars – missed playoffs
Cobourg Cougars – lost to Aurora in quarter-finals
Georgetown Raiders – lost to Toronto Lakeshore in semifinals
Hamilton Red Wings – missed playoffs
Kingston Voyageurs – lost to Aurora in semifinals
Lindsay Muskies – missed playoffs
Milton Icehawks – lost to Georgetown in preliminary round
Mississauga Chargers – lost to Buffalo in preliminary round
Newmarket Hurricanes – lost to Aurora in preliminary round
North York Rangers – lost to Toronto Lakeshore in quarter-finals
Oakville Blades – missed playoffs
Orangeville Flyers – missed playoffs
Pickering Panthers – lost to Kingston in preliminary round
St. Michael’s Buzzers – lost to North York in preliminary round
Stouffville Spirit – missed playoffs
Toronto Jr. Canadiens – lost to Toronto Lakeshore in preliminary round
*Toronto Lakeshore Patriots
Trenton Golden Hawks – lost to Kingston in quarter-finals
Wellington Dukes – lost to Toronto Lakeshore in Dudley Hewitt Cup championship game
Whitby Fury – lost to Trenton in preliminary round

SUPERIOR INTERNATIONAL JUNIOR HOCKEY LEAGUE
Dryden Ice Dogs – lost to English River in quarter-finals
English River Miners – lost to Fort Frances in semifinals
Fort Frances Lakers – lost to Toronto Lakeshore in Dudley Hewitt Cup semifinal
Minnesota Iron Rangers – lost to Fort Frances in SIJHL championship
Thunder Bay North Stars – lost to Minnesota in semifinals
Wisconsin Wilderness – lost to Minnesota in quarter-finals

EAST REGION

CENTRAL CANADA HOCKEY LEAGUE
Brockville Braves – lost to Pembroke in quarter-finals
*Carleton Place Canadians
Cornwall Colts – lost to Ottawa in quarter-finals
Cumberland Grads – missed playoffs
Gloucester Rangers – missed playoffs
Hawkesbury Hawks – missed playoffs
Kanata Lasers – missed playoffs
Kemptville 73’s – lost to Carleton Place in quarter-finals
Nepean Raiders – lost to Smiths Falls in quarter-finals
Ottawa Jr. Senators – lost to Smiths Falls in semifinals
Pembroke Lumber Kings – lost to Carleton Place in semifinals
Smiths Falls Bears – lost to Carleton Place in CCHL championship

LIGUE DE HOCKEY JUNIOR AAA DU QUÉBEC
Inouk de Granby – eliminated in Fred Page Cup preliminary round
Condors de Kahnawake – lost to Longueuil in preliminary round
Loups de La Tuque – lost to Montréal-Est in preliminary round
Maroons de Lachine – missed playoffs
Collège Français de Longueuil – lost to Granby in quarter-finals
Rangers de Montréal-Est – lost to Saint-Jérôme in quarter-finals
Titan de Princeville – lost to Sherbrooke in quarter-finals
Lauréats de Saint-Hyacinthe – missed playoffs
Panthères de Saint-Jérôme – lost to Carleton Place in Fred Page Cup championship game
Arctic de Saint-Léonard – lost to Sainte-Agathe in preliminary round
Montagnards de Sainte-Agathe – lost to Terrebonne in quarter-finals
Cougars de Sherbrooke – lost to Granby in LHJAAAQ championship
Cobras de Terrebonne – lost to Granby in semifinals
Mustangs de Vaudreuil-Dorion – lost to Princeville in preliminary round

MARITIME HOCKEY LEAGUE
Amherst Ramblers – lost to Pictou County in quarter-finals
Bridgewater Lumberjacks – missed playoffs
Campbellton Tigers – missed playoffs
Dieppe Commandos – lost to Truro in MHL championship
Miramichi Timberwolves – lost to Dieppe in semifinals
Pictou County Crushers – lost to Truro in semifinals
Summerside Western Capitals – lost to Miramichi in quarter-finals
Truro Bearcats – lost to Saint-Jérôme in Fred Page Cup semifinal
Valley Wildcats – lost to Truro in quarter-finals
Woodstock Slammers – lost to Dieppe in quarter-finals
Yarmouth Mariners – lost to Valley in preliminary round

WEST REGION

ALBERTA JUNIOR HOCKEY LEAGUE
Bonnyville Pontiacs – lost to Sherwood Park in preliminary round
Brooks Bandits – lost to Drumheller in semifinals
Calgary Canucks – missed playoffs
Calgary Mustangs – lost to Drumheller in preliminary round
Camrose Kodiaks – lost to Canmore in preliminary round
Canmore Eagles – lost to Drumheller in quarter-finals
Drayton Valley Thunder – lost to Fort McMurray in preliminary round
Drumheller Dragons – lost to Spruce Grove in AJHL championship
Fort McMurray Oil Barons – lost to Spruce Grove in semifinals
Grande Prairie Storm – missed playoffs
Lloydminster Bobcats – lost to Fort McMurray in quarter-finals
Okotoks Oilers – lost to Olds in preliminary round
Olds Grizzlys – lost to Brooks in quarter-finals
Sherwood Park Crusaders – lost to Spruce Grove in quarter-finals
Spruce Grove Saints – lost to Dauphin in Western Canada Cup RBC qualification game
Whitecourt Wolverines – lost to Lloydminster in preliminary round

BRITISH COLUMBIA HOCKEY LEAGUE
Alberni Valley Bulldogs – lost to Victoria in preliminary round
Chilliwack Chiefs – missed playoffs
Coquitlam Express – lost to Spruce Grove in Western Canada Cup semifinal
Cowichan Valley Capitals – missed playoffs
Langley Rivermen – lost to Coquitlam in quarter-finals
Merritt Centennials – lost to Penticton in preliminary round
Nanaimo Clippers – lost to Powell River in preliminary round
Penticton Vees – lost to Vernon in quarter-finals
Powell River Kings – lost to Victoria in quarter-finals
Prince George Spruce Kings – lost to Coquitlam in preliminary round
Salmon Arm Silverbacks – missed playoffs
Surrey Eagles – lost to Langley in preliminary round
Trail Smoke Eaters – missed playoffs
*Vernon Vipers
Victoria Grizzlies – eliminated in semifinal round robin
West Kelowna Warriors – lost to Vernon in preliminary round

MANITOBA JUNIOR HOCKEY LEAGUE
*Dauphin Kings
Neepawa Natives – missed playoffs
OCN Blizzard – lost to Dauphin in quarter-finals
Portage Terriers – lost to Steinbach in quarter-finals
Selkirk Steelers – lost to Winnipeg in quarter-finals
Steinbach Pistons – lost to Winnipeg in semifinals
Swan Valley Stampeders – lost to Virden in quarter-finals
Virden Oil Capitals – lost to Dauphin in semifinals
Waywayseecappo Wolverines – lost to OCN in preliminary round
Winkler Flyers – lost to Winnipeg in preliminary round
Winnipeg Blues – eliminated in Western Canada Cup preliminary round

SASKATCHEWAN JUNIOR HOCKEY LEAGUE
Battlefords North Stars – lost to Melville in semifinals
Estevan Bruins – lost to Battlefords in quarter-finals
Flin Flon Bombers – lost to Estevan in preliminary round
Humboldt Broncos – lost to Yorkton in semifinals
Kindersley Klippers – lost to Melville in quarter-finals
La Ronge Ice Wolves – missed playoffs
Melfort Mustangs – lost to Humboldt in quarter-finals
Melville Millionaires – lost to Yorkton in SJHL championship
Nipawin Hawks – lost to Notre Dame in preliminary round
Notre Dame Hounds – lost to Yorkton in quarter-finals
Weyburn Red Wings – missed playoffs
*Yorkton Terriers

Standings
Results
Team GP W L OTW OTL PTS
DAU 4 3 1 0 0 6
VER 4 2 2 0 0 4
YOR 4 2 2 0 0 4
CPC 4 2 2 0 0 4
TLP 4 1 3 0 0 2
May 10, 2014
2
1
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
2
3
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
May 11, 2014
1
5
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
3
4
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
May 12, 2014
4
6
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
May 13, 2014
2
4
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
2
5
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
May 14, 2014
1
3
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
May 15, 2014
1
2
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
2
3
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
May 17, 2014
6
3
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
5
3
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
May 18, 2014
3
4
Final
Kal Tire Place, Vernon, B.C.
Videos
Photos
Scoring
Goaltending
R Player G A PTS
1. Colton Sparrow 5 2 7
2. Michael McNicholas 2 4 6
2. Dexter Dancs 2 4 6
2. Jesse Bernard 3 3 6
2. Andy Sturtz 2 4 6
2. Luke Edwards 2 4 6
2. Brett D’Andrea 1 5 6
3. Andreas Tsogkas 3 2 5
3. Brett Mulcahy 3 2 5
3. Chase Norrish 2 3 5
R Player GAA SV %
1. Michael Stiliadis 2.32 .930
2. Evan Buitenhuis 2.40 .924
3. Danny Todosychuk 2.65 .919
4. Guillaume Therien 2.82 .911
5. Kale Thomson 3.16 .902
6. Austin Smith 3.72 .864
Close
Photo Credit:  
Close
Credit